Skip to main content

Koupelny pro seniory a osoby se sníženou mobilitou

Koupelna je jednou z nejdůležitějších částí domova, zvláště pro seniory a osoby s omezenou mobilitou. Správný návrh a respektování několika zásad může výrazně zlepšit kvalitu jejich života a poskytnout větší nezávislost a bezpečnost.

Bezbariérový přístup

Základem každé koupelny pro seniory a osoby s omezenou mobilitou je bezbariérový přístup. Pod tím si můžeme představit například široké dveřní otvory pro snadný přístup s vozíkem nebo chodítkem, bezprahové vstupy do sprch, prostor před umyvadlem a dostatek prostoru pro pohyb s pomocnými prostředky.

Bezpečnostní vybavení

Koupelna obecně je vlhké prostředí se zvýšeným rizikem uklouznutí. Proto nesmíme zapomenout na bezpečnostní prvky jako jsou protiskluzové podlahy, madla u toalety a ve sprchovém koutě i sedátka ve sprše nebo vaně. Tyto prvky pomáhají předcházet pádům a zvyšují stabilitu i pocit bezpečnosti u seniorů. Vhodným doplňkem může být i nějaký způsob přivolání pomoci, v rámci bytu či domu obvykle stačí zvonkové tlačítko.

Vhodné sanitární zařízení

Při stavbě koupelny pro seniory a osoby s omezenou mobilitou je klíčový výběr správného sanitárního zařízení. Prostorné umyvadlo umístěné v odpovídající výšce a se snadnou možností přístupu, toaleta s vyšším sedátkem, případně bidetový nástavec pro snadnou hygienu a sprchový kout s bezbariérovým vstupem jsou důležité pro snadné a bezpečné používání.

Dostatečné osvětlení a ergonomie

Dobré osvětlení a snadno ovladatelné armatury, které nevyžadují velkou sílu nebo zručnost k manipulaci, jsou důležité pro pohodlí a nezávislost. Ergonomicky umístěné úchyty a ovládací prvky jsou klíčové pro snadné a bezpečné používání.

Navrhování koupelny pro seniory a osoby s omezenou mobilitou vyžaduje pečlivou úvahu o bezpečnosti, pohodlí a přístupnosti. S vhodným designem a vybavením může koupelna poskytnout nejen funkčnost, ale i důstojnost a nezávislost jejím uživatelům. A jako vždy platí – rádi vám pomůžeme s návrhem, přípravou i realizací. 

Změníme i váš byt nebo dům

Pošlete nám poptávku, zpracujeme ji zdarma!